استيكر دقيقا چيست؟

  

نخستين اذن دهيد به توضيح مختصري در مورد آن بپردازيم تا مقاله به خير روشن شود , استيكر ( STICKER ) بمعناي چيزي است كه از خويش چسب داشته باشد و از واژه و كلمه انگليسي Stick بمعناي چسباندن گرفته شده‌است , در لهجه انگليسي به هر جنسي كه لايه چسبداري داشته استيكر گفته ميشود .

 

البته در جمهوري اسلامي ايران اين واژه و كلمه استيكر بيشتر براي موادي كه مبنا كليه آن‌ها وينيل است به كارگيري ميشود , در حقيقت وينيل چسب دار به عبارتي استيكر است و اسم تجاري استيكر نيز وينيل است . از بارزترين خصوصيت هاي وينيل ميتوان به ضد آب بودن , مقاوم بودن در قبال حالت طاقت فرسا محيطي , مقاوم بودن در قبال پارگي و محو شدن اشاره نمود .

sticker printing 

به اين ترتيب استيكر در واقع به عبارتي وينيل است . چاپ استيكر هم با به عبارتي دستگاه هاي چاپ بنر صورت ميگيرد . دستگاه هاي اكوسالونت و لاتكس علاوه بر اين قدرتمند مي‌باشند روي بقيه اجناس و مواد نيز چاپ نمايند .

اشكال استيكر

استيكر سپيد درخشان و كدر

 

اين استيكر بيشترين محبوبيت في مابين اشكال آن دارا مي‌باشد زيرا مانند يك بوم سپيد مي‌ماند كه اشخاص با دقت به نياز خودشان مي‌توانند طرح هاي قشنگ و تماما منحصربه‌فرد را روي آن‌ها چاپ نمايند .

استيكر شيشه اي

 

به استيكر روشن ( transparent ) گفته ميشود , هنگامي كه شما مي خواهيد جزو متاع يا اين كه بسته بنديتان از باطن استيكر قابل بازديد باشد از اين استيكر به كار گيري ميشود .

استيكر رنگي

http://www.samdhprint.com/%D8%A7%D8%B3%D8%AA%DB%8C%DA%A9%D8%B1-%D8%B4%DB%8C%D8%B1%DB%8C.html

استيكر رنگي از لحاظ كالا هيچ فرقي با استيكر سپيد ندارد و در حقيقت صرفا هم رنگ مختص به عنوان مثال سبز , رنگ زرد و آبي رنگ و… به آن طولاني تر شده‌است . در كشور ايران استيكر رنگي ( روز رنگ ) را بطور عاميانه شبرنگ گفته مي شود كه در واقع به عبارتي روز رنگ است . بيشترين كاربرد اين مدل استيكر براي بعنوان برچسب روي شيشه فروشگاه ها است . از خصوصيات و اسم دكان گرفته تا آگهي تخفيفات زمان اي و تاراج هاي انتها سال ميتوان از آنان استفاده نمود .

شبرنگ

 

مواد تشكيل دهنده اين جور استيكر رنگي در حقيقت به عبارتي فرآورده استيكر روز رنگ بعلاوه مواد منعكس كننده فروغ و روشنايي و فلورسنت است كه در شب بخوبي نمايان مي گردند , بزرگترين كاربرد آنان در روش ها و جاده ها و پشت تريلي هاست .

 

كاربرد ها

 

از آن در دوسته , يكي با بعدها كوچك و ديگري با بعد ها بزرگ به كارگيري ميشود . استيكر در فرمت كوچك مي شود به ليبل هاي مصرفي در صنعت هاي بسته بندي و يا اين كه استيكر هاي تزييني و اعلائم هشدار دهنده اشاره نمود . در فرمت بزرگ ( لارج فرمت ) نيز آشنا ترين نمونه ها به كار گيري بر روي بدنه مترو , قطار , كاميونت هاي يخچالدار , شيشه هاي مغاره ها و… مي‌باشد كه حتما شما به شخصه دوچندان با آن‌ها برخورد داشته ايد . درين مقاله ما به توضيح استيكر در لارج فرمت ( بعدها بزرگ ) مي‌پردازيم .

 

در حالتي‌كه قصد چاپ استيكر , بنر و فلكس بنر را داشته باشيد با پاره اي كاوش حتما به اسامي سالونت و اكوسالونت برخورد نموده ايد , دو خصوصيت كليدي چاپ استيكر كيفيت و استمرار آن است ولي براي سهل شدن داستان ابتدا بايستي توضيح مختصري درباره‌ي سالونت و اكو سالونت ابلاغ كنيم . بطور كلي چاپ تمام گونه هاي وينيل ( استيكر , بنر و فلكس بنر و… ) به وسيله چند پرينتر صورت مي‌گيرد .

 

اين دستگاه ها بر مبناي جوهر مصرفي شان به دو گونه سالونت و اكو سالونت جدا سازي مي‌شوند كه دستكم مقدار پهنا رول هايشان از يك متر به بالا است . دستگاه هاي سالونت دارنده DPI كمتري نسبت به دستگاه هاي اكوسالونت بوده و تصاوير چاپ شده با آن ها از توجه كمتري برخوردار‌است .

دستگاه چاپ هاي لاتكس

 

موادي كه دستگاه چاپ لاتكس قوي به چاپ بر روي آن‌ها شال نسبتاً كليه گونه مديا ميشود . از گونه هاي كتد گرفته تا صفحه و وينيل و پارچه … . پرينتر هاي لاتكس تمام گسترده مواد قابل چاپ دستگاه هاي اكوسالونت را در بر مي گيرد و كاربرد هاي گوناگوني از indoor و outdoor را در بر مي‌گيرد .

 

يك پرينتر لاتكس مي‌تواند بر روي اشكال وسيعي از مواد پوشش داده شده ( كتد ) و فارغ از پوشش , از ورقه تا وينيل و از فيلم هاي بلك لايت گرفته تا پارچه چاپ نمايد . متداولترين به كار گيري توليدات چاپ شده با پرينترهاي لاتكس عبارتند از بنر ها , استيكر بر روي ماشين و كامينوت ها , نشانه ها و بخش اعظمي ديگر از مورد ها استعمال در محيط هاي داخلي و فرنگي را دربرميگيرد . پرينتر هاي لاتكس جز توسعه يافته ترين و بروزترين پرينتر هاي جهان مي‌باشند . اين تكنولوژي در سال ۲۰۰۸ بوسيله كمپاني HP معرفي شد .

 

اين دستگاه چاپ ها هنوز به يادگرفتن دستگاه چاپ هاي اكوسالونت و سالونت در جمهوري اسلامي ايران نيستند . فيلم پايين معرفي محرمانه انقلابي R كمپاني HP است . در امر مقايسه اين دستگاه چاپ ها با چاپگرهاي اكوسالونت و بررسي مزيت و معايب شان اين مقاله را بخوانيد .

فيض گيري

 

وينيل از مال پي او سي است و طيف وسيعي از مواد از جمله استيكر ها از آنان مشتق مي گردند . از خصوصيت هاي استيكر مي شود به قاوم بودن در قبال آب , پارگي , سايش و محو شدن اشاره نمود . همينطور بخاطر فرم برچسبي اش براحتي روي تراز گوناگون به‌ خصوص شيشه نصب ميشود .

 

اين خصوصيات سبب ساز شده امروزه در اشكال متعدد كاربرد فراواني در صنعت تبليغات داراست . در كانون چاپ و تبليغات منزل طراحان سام چاپ وينيل با به كار گيري از شايسته ترين و به روزترين دستگاه ها و مرغوب ترين جور جوهر صورت مي‌گيرد .

 

يكي كار حياتي و تخصصي اين شركت چاپ استيكر بوده و افزون بر آن بقيه چاپ ها مانند : چاپ بنر , چاپ فلكسي و چاپ پرده شيد را به صورت ديجيتال رول انجام مي‌دهيم . در چاپ استيكر مورد ها ذيل را انجام مي دهيم : چاپ اشكال ليبل هاي شيشه اي و سپيد , چاپ و نصب استيكر بر روي گونه هاي سطح هاي درون و بيرون مكان ها , چاپ و نصب استيكر بر روي اشكال سطح ها وسايل حمل ونقل مانند بدنه اتومبيل و اتوبوس اشاره نمود .

چاپ استيكر وينيل يك مدل متريال پي او سي چسبدار است كه همانند عكس بر گردان هاي زمان كودكي ما مي‌باشند با اين تفاوت كه در پهنا ها ۱۰۰ الي ۱۵۰ سانتيمتر و ارتفاع نامحدود چاپ ميشوند .

وينييل چيست؟

 

در اصطلاع لهجه انگليسي به هرنوع رول چسبدار , ادهيسيو وينيل ( adhesive vinyl ) گفته مي شود كه همين اسم در گويش پارسي هم استعمال مي شود .

گونه هاي متريال چاپ استيكر وينيل :

 

اين گونه متريالي از دسته پي او سي ( PVC ) مي‌باشد كه در اشكال :

 

- استيكر شيري ( سپيد ) درخشان

- استيكر شيري ( سپيد ) متحير

- استيكر شيري ( سپيد ) ابريشمي كدر

و استيكر شيشه اي ( ترانسپرنت ) درخشان

و استيكر شيشه اي ( ترانسپرنت ) مبهوت

 

رول چاپ استيكر يا اين كه به عبارتي وينيل دارنده روش نصب خاصي است كه درين مقاله توضيح داده شده‌است كه براي فضاهاي داخلي ( Indoor ) و فرنگي ( outdoor ) مورد استعمال قرار مي‌گيرد .

 

وينيل شيري رنگ موضوع اي سپيد داراست كه چاپ بر روي آن انجام مي گيرد و پس از چسباندن بر روي محل متبوع پشت آن هيچ ديدي نخواهد داشت اما وينيل شيشه اي يا اين كه ترنسپرنت مورد اي نصفه روشن داراست كه پشت آن مشاهده مي شود و نور و روشنايي هم به راحتي از آن عبور مي‌نمايد .

 

هر دو جور اين مديا بصورت پشت چسب دار مي‌باشند و نياز به به كار گيري از چسب منقطع براي چسباندن آن نيست .

نوشته شده توسط يكتا | ۳۱ ارديبهشت ۱۳۹۹ ساعت ۰۹:۲۶:۵۲ | آرشيو نظرات (0) :موضوع |

بزرگ ترین مرجع قالب وبلاگ طراحی سایت سیستم مدیریت آگهی